sobota 7. dubna 2012

Postřehy všedního dne

O kravatových uzlech toho byla napsáno bezpočet a náš e-shop není výjimkou - viz O kravatě. Zdá se ale, že některých věcí není nikdy dost. Minulý týden jsem se zájmem sledoval Branky, body, vteřiny a nic proti naší první fotbalové lize, ale mnohem víc mne zaujal kravatový uzel Stanislava Bartůška.


Jedno s tisíc omílaných pravidel říká, že široký uzel windsor patří do košile se stejnojmenným límečkem, tedy takovým, který je široce rozevřený a masivní uzel v něm vynikne. Naproti tomu máte-li košili s polozavřeným límcem (tzv. kent nebo semi-cutaway) musíte ve svých rukou vykouzlit uzel užší - four-in-hand nebo mu podobné.

Na obrázku výše je vidět, že uzel windsor v daném límečků zkrátká přetéká a místo, aby imponoval symetrickým trojúhelníkem, má své horní rohy ořezané, schované pod límečky.

Co mám přesně na mysli bude možná zřejmější, když se podívate na kravatový uzel moderátora níže:


Podobně jako Stanislav Bartůšek má polozavřený límeček, ale v něm kravatový uzel four-in-hand. Díky tomu je v límečku dostatek prostoru, kravata vytváří jasnou svislou línii a celkový dojem je lehká, vzdušná elegance. U Stanislav Bartůška se nemohu zbavit dojmu (i když se směje), že se v dalším střihu udusí.

Myslím, že je to klasická ukázka toho, že člověk se nemusí jmenovat Lauren nebo Langmead, aby vypadal lépe než průměr, často stačí jen dbát na detail a mít na paměti stokrát opakovaná pravidla. Four-in-hand namísto windsoru by u Stanislava Bartůška byla pověstná třešínka na dortu.

Žádné komentáře:

Okomentovat